Yaşam Standardı

SAĞLIK HİZMETLERİ BİRİMİ
Öğrenci Sevk ve Tedavi İşlemleri 
Sağlık Hizmetleri çerçevesinde Dede Korkut Yerleşkesinde oluşturulan İlk Yardım Sağlık Ünitesi biriminde, olası acil durumlar için ilk müdahale yapılarak, ihtiyaç hâlinde hasta bir üst sağlık kurumuna nakledilip gerekli tedavi sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz ve personelimiz, üniversitemizin web sitesinde yer alan linki kullanarak hastaneden ücretsiz randevu alabilmektedir.
Engelsiz Kampüs
Bayburt Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, üniversitemizde öğrenim gören engelli öğrencilerimizin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli tedbirleri alıp, bu yönde gerekli düzenlemeleri yaparak, öğrencilerimize hizmet vermektedir.
Engelli Öğrenci Birimimizin amacı, akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin, bireyin temel insan hak ve özgürlüklerine saygılı, farklılıklara karşı hoşgörülü, dezavantajlı kesimlere karşı duyarlı ve ön yargılardan uzak, pozitif bakış açısı geliştirebilen bir sosyal yapıda olması, yerleşkelerindeki tüm yapılar ile açık ve kapalı alanların engelli bireylerin ulaşılabilirliğine ve erişilebilirliğine uygun olarak düzenlenmesini sağlamaktır. 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi
Dede Korkut Yerleşkesinde kurulan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi gerek personelimiz ve aile bireyleri ve gerekse öğrencilerin psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden gelişmesine yardımcı olmaktadır. Birimde iletişim ve kimlik problemleri, sınav stresi, uyum sorunları ve diğer psikolojik problemler ele alınmaktadır. Ayrıca her yıl üniversitemize yeni gelen öğrencilerimize, yeni hayatlarına uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla uyum seminerleri düzenlenmektedir. Bunların dışında Bayburt ilinde diğer kurumlar tarafından düzenlenen çeşitli konulardaki seminer, konferans ve sosyal projelere destek sağlanmaktadır. Bireysel görüşmelerin yanında grup terapisi de yapılmaktadır.

BURS VE ÇALIŞMA İMKÂNI
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs alacak öğrenciler, belirlenen kontenjan dâhilinde ihtiyaçlı öğrenciler arasından üniversitemiz tarafından seçilmektedir. Bununla birlikte üniversitemizde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme yardımı yapılmakta, ayrıca sosyal hayatta başarılı olmaları ve bütçelerine ekonomik katkı sağlamak amacıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere kısmi zamanlı statüde çalışma olanağı sunulmaktadır. 

KÜTÜPHANE
Kütüphanemiz, üniversitemiz Bâbertî Külliyesi’nde yer alan 12.000 metrekarelik bir alan üzerinde hizmet vermekle birlikte Türkiye’nin gün ışığından en fazla yararlanabilen kütüphane olma özelliğini de taşımaktadır. Milyonlarca makale ve bilimsel çalışmanın kayıtlı olduğu kütüphanemiz, kullanıcılarına araştırma faaliyetlerini yürütebilecekleri rahat bir ortam sunmaktadır. Kütüphane otomasyon programı olarak YORDAM programı tercih edilmiş olup kullanıcılarımızın kütüphane binası içerisinde katalog taraması yapabilecekleri ve internet ortamına erişim gerçekleştirebilecekleri kablosuz internet ağı mevcuttur. 
Yeni ve dinamik bir üniversite olmanın vermiş olduğu avantajla kütüphanemiz, kullanıcı istek ve gereksinimlerini göz önünde bulundurarak gerek basılı gerekse elektronik ortamda sürekli gelişen, büyüyen ve güncelliğini koruyan bir nitelikte koleksiyon oluşturma çalışmalarıyla hizmetlerine devam etmektedir. 

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
•    Gıda Tarım ve Hayvancılık 
•    Bayburt Tarihi ve Kültürü 
•    Sürekli Eğitim 
•    Uzaktan Eğitim Araştırma Merkezi 
•    Merkezi Araştırma Laboratuvarı
•    Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
•    Arıcılık Araştırma ve Geliştirme 
•    Çocuk Eğitimi ve Gelişimi 
•    Kadın ve Aile Sorunları 
•    Dede Korkut 
•    Spor Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
•    Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi
•    Kariyer Planlama

LABORATUVARLAR
Fakültelerimizde, öğrencilerimizin bilgi ve tecrübelerini artırmak amacıyla tamamı son teknoloji araç, gereç ve ekipmanla donatılmış bilgisayar, fizik, kimya, biyoloji, elektrik-elektronik, inşaat, makine, gıda ve yabancı dil laboratuvarları bulunmaktadır. 
Bayburt Eğitim Fakültesi bünyesindeki bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları öğrencilerin bilgi ve tecrübelerini artırmak amacıyla oluşturulmuştur. Mühendislik Fakültesi’nin gıda, inşaat ve makine laboratuvarları da 2011 yılında yaklaşık 2 milyon liralık makine ve teçhizat alımıyla kurularak hizmete açılmıştır. 
Temel fonksiyonu etkileşimli bir ortam sağlayıp dersin akılda daha kalıcı olmasını ve pratik bir şekilde anlatılmasını sağlamak olan akıllı tahtalar üniversitemizin tüm sınıflarında aktif olarak kullanılmaktadır. 
Bilgisayar sınıflarımızda her öğrencinin tek başına kullanacağı sayıda bilgisayar vardır. Fizik, kimya, biyoloji ve yabancı dil laboratuvarlarımızda yine öğrencilerimizin derslerini pratiğe dönüştürebilecekleri materyaller kendilerine sunulmaktadır. 
Bunun yanında, altâyapısı uygun olan diğer üniversitelerle internet üzerinden âağlantı kurularak karşılıklı görsel iletişim kurulabilen ve ders yapılabilen bir adet Video Konferans Salonumuz bulunmaktadır. 

BİLGİSAYAR-İNTERNET
Güvenilir bir iletişim altyapısı ve güçlü veri tabanı ile hizmet veren üniversitemiz, Ulusal Akademik Network (ULAKNET) içerisinde yer almakta, fiber optik kablolar ile bağlantı hızı 100 mbit olup bu sayede köklü üniversiteler ile video konferans yoluyla öğrencilerin yararlanabileceği e-ders imkânı da sağlanmaktadır.  Üniversitemizin birimlerinde öğrenci kullanımına sunulan 2 dil, 1 internet olmak üzere toplam 11 bilgisayar laboratuvarı mevcut olup, 780 masaüstü ve 80 dizüstü olmak üzere toplam 860 bilgisayar ile öğrencilerimize hizmet verilmektedir. Kampüsümüzde ücretsiz wi-fi internet bağlantısı mevcuttur.

KAFETERYA VE SOSYAL ALANLAR
Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrencilerimizin yiyecek ve içecek gereksinimleri, hizmet satın alınması yöntemiyle yürütülürken yemekhanelerimizde, personel ve öğrencilerimizin adına düzenlenmiş olan kimlik kartlarının tanımlı olduğu otomasyon sistemi ile hizmet verilmektedir. Üniversitemizin bütün fakülte ve yüksekokullarında, öğrenci ve personelimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek son derece nezih ve konforlu kantinler ile kafeteryalar bulunmaktadır. Bâbertî Külliyemizde ve Dede Korkut Külliyemizde geniş kapasiteli öğrenci ve personel yemekhaneleri de yer almaktadır. 
Öğrencilerimizin ve personelimizin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla işletilen kantin ve yemekhaneler, Beslenme Hizmetleri Birimimiz tarafından sağlıklı, düzenli ve hijyenik koşullarda hizmet vermesi amacıyla sürekli denetlemektedir.


ULUSLARARASI İLİŞKİLER OFİSİ
Erasmus Programı 
Bayburt Üniversitesi, AB ülkeleri üniversiteleri arasında gerçekleştirilen ve 3000 üniversitenin üyesi olduğu öğrenci, öğretim elemanı ve bilgi alışverişine dayalı ERASMUS programı üyesi olup programa kayıtlı üniversitelerle öğrenci stajları, yoğunlaştırılmış programlar ve ERASMUS Dil Kursları ile öğretim üyesi ve öğrenci hareketliliği imkânına sahiptir. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarını ve ortak projeler üretip hayata geçirmelerini teşvik etmeye yönelik Avrupa Birliği programı olan ERASMUS kapsamında üniversitemiz 9 farklı ülkede, anlaşma yaptığı 27 üniversite ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirmektedir.

Mevlana Programı
Üniversitemizin taraf olduğu bir diğer öğrenci değişim programı ise Mevlana Programıdır. Mevlana Değişim Programına yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim gören öğrenciler katılabilir. Üniversitemiz 2013-2014 akademik yılı itibariyle, anlaşmalı olduğu üniversitelerle Mevlana Programı çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirmektedir.

SANATSAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
Üniversitemizde öğrencilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun olarak, kendilerini geliştirme, dinlenme ve eğlenmelerine imkân sağlamak amacıyla sergi, kurs, konferans, konser, kutlama gibi çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve her yıl geleneksel olarak Bahar Şenlikleri yapılmaktadır. Bahar şenliklerinde, öğrencilerimizin istekleri dikkate alınarak davet edilen sanatçılar tarafından halka açık olarak verilen konserler yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca Rektörlük, fakülteler ve öğrenci kulüpleri tarafından organize edilen konferans, panel ve seminerlerde, alanında söz sahibi tanınmış isimler üniversitemizde misafir edilmektedir. Bayburt’ta ilk kez düzenlenen I. Zekâ Oyunları Şenliği de yine üniversitemiz tarafından organize edilerek, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.